Klasztory Armeńskie

W Iranie znajdują się trzy klasztory, które razem zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Klasztor św. Tadeusza

Klasztor św. Tadeusza (Saint Thaddeus Monastery, 39°05’32″N 44°32’40″E) jest niewielkim klasztorem otoczonym całkiem pokaźnym murem. Niestety wnętrze w znacznej mierze jest w stanie renowacji, stoją tam rusztowania.

Przed klasztorem byliśmy wcześnie rano, kiedy jeszcze nie był on otwarty, więc miałem okazję zrobić kilka zdjęć okolicy.

Kaplica DzorDzor

Kaplica DzorDzor (Chapel of Dzordzor, 39°11’17″N 44°28’34″E) jest niewielką kapliczką, która pozostała po większym klasztorze; niestety nie można do niej wejść. Mimo, że w linii prostej znajduje się ona zaledwie 12 kilometrów od klasztoru św. Tadeusza, to trzeba zrobić duży objazd; w rezultacie podróż z jednego miejsca do drugiego trwa dość długo.

W latach 1987-1988 kapliczkę przeniesiono ok. 600 metrów z powodu budowy zapory wodnej, która zalała miejsce, w którym dotychczas stała kapliczka.

Klasztor św. Stefana

Klasztor św. Stefana (Saint Stepanos Monastery, 39°05’32″N 44°32’40″E) jest największym z trzech klasztorów i odnowionym w największym stopniu.

Do klasztoru można wejść, ale cały jest zastawiony rusztowaniem. Poniżej widok na strop kopuły z wnętrza klasztoru. Jest to jedyne miejsce wewnątrz nie zasłonięte rusztowaniem (choć i tak w dolnej części zdjęcia widać mały fragment rusztowania).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *