Jaskinie Ali Sadr i Katale Chor

Umówmy się – pierwszy raz fotografowałem jaskinie, w dodatku nie były one zbyt korzystnie oświetlone (ba, lampy je oświetlające były porozrzucane prawie przypadkowo). Zdjęcia więc są tylko poglądowe.

Ali Sadr

Ali Sadr (علي صدر, Ali Sadr, 35°18′18″N 48°18′03″E) jest to jaskinia znajdująca się sześćdziesiąt kilometrów od miasta Hamadan. Aby do niej dojechać należy się kierować do Gol Tapeh (گل تپه) a następnie do wioski Ali Sadr. Do Gol Tapeh jeżdżą busy, natomiast stamtąd do samego Ali Sadr najlepiej jest wziąć taksówkę. Mi udało się znaleźć busa jadącego do Ali Sadr. Ali Sadr jest największą jaskinią wodną i trzecią największą jaskinią na świecie.

Ponieważ jest to jaskinia wodna, część trasy pokonuj się na łódkach ciągniętych przez przewodnika na rowerze wodnym.

Irańczycy nie mają zbyt wiele poszanowania dla naturalnego wyglądu jaskini, została ona mocno skomercjalizowana. Prawie wszędzie jest chodnik, schody oraz tabliczki.

Katale Chor

Katale Chor (کتلهخورKatale Khor, 35°50′08″N 48°09′42″E) jest jaskinią położoną sześćdziesiąt kilometrów od Ali Sadr, ale najłatwiej jest się do niej dostać z miasta Zandżan. Uważa się, że obie jaskinie są ze sobą połączone.

Wejście do jaskini było bardzo wąskie, dlatego podłoga wejścia została mocno obniżona, aby turyści mogli tam wchodzić na stojąco.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *