Landscape

Kijów

Kijów odwiedziłem w dniach 26-27 kwietnia 2018. Miałem jedynie półtora dnia na zwiedzanie. Na pierwszy ogień:

Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach (St. Michael’s Golden-Domed Monastery, Михайлівський золотоверхий монастир, 50°27’20″N 30°31’22″E).

Można również wejść na punkt widokowy na dzwonnicy.

W środku nie można było robić zdjęć, ale dostałem pozwolenie na jedno zdjęcie, więc zrobiłem trzy ;)

Miałem jedną próbę na sfotografowanie ołtarza, niestety zdjęcie nie oddaje jaki on był piękny.

Sobór Mądrości Bożej (Saint Sophia Cathedral, Софійський Собор, 50°27’10″N 30°30’51″E)

Znajduje się zaledwie 500 metrów od Monasteru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach. Tutaj też nie można było robić zdjęć we wnętrzu, ale mocno tego pilnowali. Również można wejść na punkt widokowy na dzwonnicy.

Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie (St Andrew’s Church, Андріївська церква, 50°27’32″N 30°31’04″E)

Niestety aktualnie trwał remont i nie można było wejść do środka. Również odległy od Monasteru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach o 500 metrów, ale w inną stronę ;)

Landscape

Wiedeń

W Wiedniu byłem w dniach 9-11 czerwca 2018. Wszystkie atrakcje na dobrą sprawę da się zwiedzić w 1,5 – 2 dni, odwiedzając muzea oraz patrząc i fotografując wszystko, co się da, to i trzech dni może nie starczyć, ale myślę że trzy dni to takie optimum, żeby zwiedzić co ważniejsze muzea.

Jeśli ktoś zamierza zwiedzać wiele muzeów, to polecam kupić Vienna city card za €29 za 72-godziny, który zawiera w sobie też bilet 72-godzinny oraz umożliwia wiele zniżek głownie w muzeach, ale również w restauracjach. Mi się jednak nie opłacało :)

Można też kupić bilet 72-godzinny (koszt €17,1) razem z pociągiem CAT (bezpośredni pociąg z lotniska do centrum Wiednia, jedzie 16 minut), który w dwie strony kosztuje dodatkowe €19, ale lepiej kupić bilet jednorazowy (bo 72-godzinny nie obejmuje dojazdu do lotniska) i pojechać S-Bahnem 25 minut.

Kościoły

Kościół Jezuitów w Wiedniu (Jesuit Church Vienna, Jesuiten Kirche Wien, 48°12’32″N 16°22’39″E)

Katedra św. Szczepana w Wiedniu (St. Stephen’s Cathedral, Stephansdom, 48°12’30″N 16°22’23″E)

Za €6 można wjechać windą na szczyt wieży północnej (niższej). Za €5 można wejść schodami na wieżę południową (wyższą), ale można wejść tylko do ok. połowy wysokości wieży. Punkt widokowy w wieży południowej reklamują jako najwyższy punkt widokowy w Wiedniu, choć i tak nie jest on zbyt wysoko i widok nie zachwyca. Więcej informacji tutaj.

Poniżej dobrze widoczna wieża południowa.

Kościół św. Piotra w Wiedniu (St. Peter’s Church, Peterskirche, 48°12’34″N 16°22’12″E)

Kościół św. Michała w Wiedniu (St. Michael’s Church, Michaelerkirche, 48°12’29″N 16°22’02″E)

Kościół Augustianów (Augustinian Church, Augustinerkirche, 48°12’19″N 16°22’04″E)

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu (St. Charles Church, Karlskirche, 48°11’54″N 16°22’19″E)

Wejście kosztuje €8, ale ja przypadkiem wszedłem tam tuż przed otwarciem, kiedy kończyła się msza i nic nie płaciłem (nawet nie wiedziałem, że wejście jest płatne).

Na piętrze wieży kościelnej można zobaczyć małą wystawę kościelnych zabytków.

Hofburg

Hofburg to pałac cesarski składający się z kilkudziesięciu skrzydeł, rozbudowywany i przebudowywany od XIII do XX wieku, największy nacisk zmian przypada jednak na XVIII i XIX wiek, kiedy to Cesarstwo Austriackie było najpotężniejsze. W poszczególnych skrzydłach znajduje się wiele muzeów a także Austriacka Biblioteka Narodowa.

Poniżej widoczne główne wejście (48°12’28″N 16°21’58″E).

Plac znajdujący się za wejściem (48°12’27″N 16°21’54″E). W widocznych budynkach mieszkała cesarzowa Sissi.

Na terenie kompleksu znajduje się muzeum Cesarskiego Skarbca (Imperial Treasury, Kaiserliche Schatzkammer48°12’25″N 16°21’58″E). Wejście do muzeum kosztuje €12.

Insygnia cesarskie.

Na terenie kompleksu znajduje się też muzeum kolekcji sreber królewskich oraz muzeum cesarzowej Sissi połączone z muzeum komnat cesarskich. Zdjęcia można było jednak robić tylko w muzeum kolekcji sreber królewskich. Najlepiej jest kupić bilet do wszystkich trzech muzeów razem z pałacem Schönbrunn, tzw. bilet Sissi kosztujący €29,9.

Bilet Sissi uprawnia też do wejścia do muzeum mebel cesarskich (Imperial Furniture Collection, Hofmobiliendepot, 48°11’55″N 16°20’49″E)

Są to meble cesarskie, które musiały być przewożone, gdy para cesarska podróżowała.

Austriacka Biblioteka Narodowa (Austrian National Library, Österreichische Nationalbibliothek, 48°12’22″N 16°22’00″E). Wejście do holu głównego kosztuje €8.

Belweder

Kompleks Belwederu składa się z dwóch głównych budynków, Górnego (Upper Belvedere, Unteres Belvedere, 48°11’48″N 16°22’47″E), Dolnego Belwederu (Lower Belvedere, Oberes Belvedere, 48°11’30″N 16°22’51″E), pałacowych stajni oraz Oranżerii. Bilet wejściowy do obu części Belwederu kosztuje €22 (w maju i czerwcu była zniżka, więc za bilet zapłaciłem €20). Jakby ktoś jeszcze chciał wejść do budynku Belvedere 21, który jest znacznie mniejszy i znajduje się w nim wystawa sztuki nowoczesnej, to taki bilet łączony kosztuje €25.

Widok na dolny Belweder od strony parku znajdującego się pomiędzy górnym a dolnym Belwederem.

Widok na górny Belweder od strony parku.

Oraz widok od drugiej strony.

Widok na park oraz dolny Belweder z okna na drugim piętrze górnego Belwederu. Widok jest lekko z boku, bo centralnie znajdowała się sala marmurowa zajmująca pierwsze i drugie piętro.

Schody prowadzące od wejścia głównego do sali marmurowej na pierwszym piętrze.

Sala marmurowa. Sala jest ogromna, zdjęcie nie jest w stanie oddać jak pięknie ona wyglądała.

Pokój obok sali marmurowej. Został opisany jako “selfie room” ;) .

Sale w dolnym Belwederze.

To na środku zdjęcia to nie są krzywe okna – to są odbicia okien w ogromnych lustrach.

Schönbrunn

Pałac Schönbrunn (Schönbrunn Palace, Schloss Schönbrunn, 48°11’06″N 16°18’44″E) jest barokowym pałacem posiadającym 1441 pokoi, z których zwiedzić można tylko 45, niestety nie można było robić zdjęć w środku. Pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na terenie pałacu znajduje się również miejsce, gdzie można zobaczyć Strudel Show. Jest to widowisko, w którym kucharz pokazuje jak przygotować struclę jabłkową w sposób wiedeński (Apfel Strudel), można też spróbować gotowej strucli. Widowisko i strucla kosztuje €6.

Pałac widziany od strony ulicy.

Pałac widziany z placu.

Widok na park pałacowy widziany od strony pałacu. W tle widoczna Glorieta.

Glorieta (Gloriette, 48°10’42″N 16°18’31″E)

Widok na park i pałac od strony Gloriety.

Pozostałe budynki warte uwagi

Ratusz (Vienna City Hall, Wiener Rathaus, 48°12’39″N 16°21’29″E)

Burgtheater (Imperial Court Theatre, Burgtheater, 48°12’37″N 16°21’40″E)

Landscape

Alamut

Alamut jest rejonem w górach Elburs, w Iranie znany jest z pięknych krajobrazów.

Jadąc z przewodnikiem samochodem w Alamucie zdarzyło nam się spotkać stado owiec, więc zrobiłem kilka zdjęć nie wychodząc z samochodu.

W Alamut znajdują się ruiny zamku, który Irańczycy nazywają Hasan ibn Sabbah (قلعه حسن صباح), natomiast zagraniczni po prostu zamek Alamut (قلعه الموت, Alamut castle, 36°26′42″N 50°35′10″E). Hasan ibn Sabbah był założycielem i przywódcą Asasynów, którzy przez pewien czas byli lokalną siłą. Sam zamek został wybudowany w 602 roku, został natomiast zniszczony w 1256 w wyniku inwazji Mongołów.

Widok na szlak prowadzący do zamku.

Obecnie trwają prace restauracyjne, kiedy tam byłem, zamek był przykryty blachami i wszędzie były rusztowania, więc trudno mu było zrobić interesujące zdjęcie. Natomiast widoki z tego zamku były piękne.

Widok z zamku na wioskę Gazorchan (گازرخان, Gazorkhan).

Zamek położony jest na wąskiej, ale podłużnej górze, to przejście używane było do przejścia z zamku na drugą stronę góry, do małego posterunku z widokiem jak powyżej.

Widok na wioskę Chuban (خوبان, Khuban, 36°23′48″N 50°39′13″E).

Kawałek za wioską Garmarud (گرمارود, Garmarud, 36°22′51″N 50°43′38″E) wyszliśmy z samochodu i zaczęliśmy iść kilka kilometrów dalej drogą na piechotę, aby móc lepiej przypatrywać się widokom (i mieć więcej czasu na robienie zdjęć).

Następnego dnia rano jedliśmy śniadanie w takiej okolicy, niestety nie pamiętam już gdzie to było.

A na koniec pojechaliśmy zobaczyć jezioro Evan (اوان, Ovan lub Evan, 36°28′58″N 50°26′38″E).

Travels

Jaskinie Ali Sadr i Katale Chor

Umówmy się – pierwszy raz fotografowałem jaskinie, w dodatku nie były one zbyt korzystnie oświetlone (ba, lampy je oświetlające były porozrzucane prawie przypadkowo). Zdjęcia więc są tylko poglądowe.

Ali Sadr

Ali Sadr (علي صدر, Ali Sadr, 35°18′18″N 48°18′03″E) jest to jaskinia znajdująca się sześćdziesiąt kilometrów od miasta Hamadan. Aby do niej dojechać należy się kierować do Gol Tapeh (گل تپه) a następnie do wioski Ali Sadr. Do Gol Tapeh jeżdżą busy, natomiast stamtąd do samego Ali Sadr najlepiej jest wziąć taksówkę. Mi udało się znaleźć busa jadącego do Ali Sadr. Ali Sadr jest największą jaskinią wodną i trzecią największą jaskinią na świecie.

Ponieważ jest to jaskinia wodna, część trasy pokonuj się na łódkach ciągniętych przez przewodnika na rowerze wodnym.

Irańczycy nie mają zbyt wiele poszanowania dla naturalnego wyglądu jaskini, została ona mocno skomercjalizowana. Prawie wszędzie jest chodnik, schody oraz tabliczki.

Katale Chor

Katale Chor (کتلهخورKatale Khor, 35°50′08″N 48°09′42″E) jest jaskinią położoną sześćdziesiąt kilometrów od Ali Sadr, ale najłatwiej jest się do niej dostać z miasta Zandżan. Uważa się, że obie jaskinie są ze sobą połączone.

Wejście do jaskini było bardzo wąskie, dlatego podłoga wejścia została mocno obniżona, aby turyści mogli tam wchodzić na stojąco.