Na’in

Po Warzane pojechałem do Na’in (نائين, Nain, 32°52’N 53°05’E), nieco większego miasteczka, w którym interesujące były ruiny cytadeli, meczet oraz muzeum etnologiczne. Koniec końców cytadela to były prawie ruiny nie warte uwagi, meczet był jak wszystkie inne, zaś muzeum jest ciekawe tylko dla fanów, ale w pewnym momencie pewien starszy pan pokazał mi, żebym poszedł za nim. Pewnie zobaczył aparat i chciał, żebym mu zrobił zdjęcia i tak było w rzeczywistości, ale w małym zakątku tego muzeum pokazał mi jak szyć Gelim (گلیم, nazywane też Kilim) używając do tego maszyny. Nie trzeba mnie było długo namawiać :)

Zwykły dywan jest gruby, ciężki i drogi, Gelim za to jest cienki, a przez to lekki oraz znacznie łatwiejszy do zrobienia a przez to tańszy.

Na zdjęciu widoczne czółenko, które jest przesuwane pomiędzy dwoma warstwami nici. Nici są naprzemiennie ułożone, raz do góry, raz do dołu. Po każdym przesunięciu czółenka z jednego końca do drugiego, nici są przesuwane w przeciwną stronę.

Zmiana koloru nitki w czółenku.

St. Dominic’s Fair

St. Dominic’s Fair is a fair organized in Gdańsk since 1260 (it was interrupted by second world war and renewed in 1972). It always starts in end of July and lasts three weeks; during this time Gdańsk’s streets are much more crowded than usual. It is the largest open air trade event in Poland.

St. Dominic’s Fair is happening on the streets of historical city center, separated into areas of different themes (antique, clothes, food, manufacturers and jewellers etc.), each year it’s a little different.

Antique area.

CD’s are also antique…

Food area.

Second World War Museum

Second world war museum is located in Gdańsk’s Old Town district at 54°21’21″N 18°39’37″E. Museum has a lot of information about the eve, during and the outcome of second world war focusing at Europe and Poland, but also informing about the war in Asia/Pacific and northern Africa regions.

To buy ticket visit official museum website. Ticket costs 23 zł, discount price is 16 zł.

On monday museum is closed, on tuesday entry is free (you have to go to tickets office to get free ticket).

Reconstruction of typical pre-war street in Polish city.

Propaganda posters.

There is a torpedo on exibition.

Weihnachtsmarkt – Jarmark bożonarodzeniowy w Hamburgu

Wpis trochę spóźniony, ale dopiero teraz miałem czas, żeby zająć się tymi zdjęciami.

Przed Bożym Narodzeniem na starym mieście w Hamburgu zebrały się różne kramy i stoiska. Królowały stoiska, gdzie można było zakupić grzane wino.

Na pierwszy rzut oka trudno jest to stwierdzić, ale na zdjęciu poniżej są stojaki do wina :) .

Jubiler.

Królowie na szczycie tego stanowiska poruszali się wokoło, podobnie jak “śmigło” na szczycie.

Tutaj można było kupić narzędzia wykonane z czekolady. Na zdjęciu (w rzeczywistości też) wyglądają jak zardzewiałe, średniowieczne żelastwo.

A tutaj można było kupić mydło w najróżniejszych kształtach i zapachach.

Kolejne stoisko z wyrobami czekoladowymi. Na pierwszym planie, w centrum, widoczna butelka szampana zrobiona z czekolady.

A tak wygląda wnętrze dworca głównego w Hamburgu, widok stojąc zaraz w wejściu.

Na koniec panorama na zachodnią część jeziora Alster.