Reportage

Spotkanie Miłośników Dawnego Fechtunku w Rotmance

W dniach 23-24 listopada 2013 r. w Rotmance (niewielka wieś odległa o dwa kilometry od Pruszcza Gdańskiego) odbyło się ósme Spotkanie Miłośników Dawnego Fechtunku. W ramach tego spotkania pierwszego dnia odbyły się warsztaty zapasów historycznych, warsztaty długiego miecza oraz turniej walki na kord i puklerz. Drugiego dnia spotkania odbył się turniej długiego miecza oraz turniej zapasów historycznych.

Zwycięzcą turnieju korda i puklerza został Grzegorz Magiera z ARMA Kraków.

Zwycięzcą turnieju długiego miecza został Łukasz Dąbrowski z Fechtschule Gdańsk.

Zwycięzcą turnieju zapasów historycznych został Szymon Chlebowski z Fechtschule Gdańsk.

Jeden z zawodników czyści feder przed warsztatami długiego miecza. Feder to tępy miecz treningowy z zaokrąglonym czubkiem, aby pchnięcia nie przebiły stroju ochronnego przeciwnika.

Uczestniczka warsztatów długiego miecza w chwili przerwy obserwuje kolegów trenujących podstawowe techniki walki.

Warsztaty długiego miecza. Dwaj szwedzcy instruktorzy pokazują jedną z technik parowania uderzenia przeciwnika i jednoczesnego kontrataku.

Uczestnik warsztatów rozgrzewa się przed bardziej wymagającą częścią warsztatów. Można wyraźnie zobaczyć poszczególne elementy stroju ochronnego – jasnoczerwona XV-wieczna przeszywka, skórzany ciemnoczerwony plastron chroniący przed pchnięciami, maska szermiercza, rękawiczki oraz ochraniacze na łokcie i kolana. Uczestnik po rozgrzewce założy jeszcze suspensor (chroniący krocze) oraz rękawice sparingowe.

Po ubraniu stroju ochronnego, uczestnicy warsztatów długiego miecza obserwują instruktorów pokazujących techniki walki mieczem.

Sędziowie sprawdzają przed turniejem czy strój ochronny uczestników spełnia wymagania bezpieczeństwa federacji “FEDER” – organizatora spotkania.

Turniej korda i puklerza. Dwaj zawodnicy walczą w fazie grupowej.

Jeden z zawodników obserwuje walki przeciwników w oczekiwaniu na swoją kolej.

Dwaj zawodnicy właśnie otrzymali sygnał do walki i zaczynają iść w kierunku przeciwnika.  Pojedyncze starcie trwa do chwili trafienia przeciwnika bądź wyjścia któregoś z zawodników poza pole walki.

Dwaj uczestnicy turnieju jednocześnie atakują siebie i parują atak przeciwnika przy pomocy puklerza.

Turniej długiego miecza. Zawodnik po lewej stronie próbował sparować atak przeciwnika, ale mimo to został trafiony. Przeciwnik zdobywa jeden z trzech punktów wymaganych do wygrania walki.

Dwaj zawodnicy na chwilę przed tzw. dublem – każdy za zawodników jednocześnie trafia przeciwnika. Takie trafienie nie powoduje zdobycia punktu (rycerz powinien zabić przeciwnika nie ginąc jednocześnie w walce), a w klasyfikacji generalnej liczy się jako minus jeden punkt dla obu zawodników.

Jeden z zawodników złapał miecz przeciwnika i szykuje się do zadania mu pchnięcia. Symulowana jest walka pomiędzy przeciwnikami pozbawionymi zbroi, ale nawet wtedy możliwe było złapanie miecza przeciwnika gołą ręką uniemożliwiając mu zarówno atakowanie jak i parowanie ciosów mieczem. Na drugim planie pośrodku zdjęcia widać sędziego głównego, natomiast po jego prawej stronie widać jednego z trzech sędziów pomocniczych.

Łukasz Dąbrowski z Fechtschule Gdańsk jest niesiony przez kolegów po wygraniu turnieju długiego miecza. Gratulacje składa mu Jan Chodkiewicz (odwrócony tyłem do aparatu) – jego przeciwnik w finałowej walce.

Turniej zapasów historycznych. Jeden z zawodników wykonuje rzut przeciwnika przez bark w nadziei na zdobycie punktu. Wygrana walki następowała po zdobyciu pięciu punktów. Po prawej, na pierwszym planie, widoczny sędzia nadzorujący walkę.